Dzieci chore
„Zdrowie to nie tylko brak choroby, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego, społecznego i duchowego – WHO”
Dzieci zakaźnie chore lub z gorączką zostawiamy w domu. Prosimy nie przyprowadzać dzieci przeziębionych. Katar to również choroba. Pamiętajmy o innych dzieciach i o niebezpieczeństwie zarażenia. W początkowej fazie choroby dziecko najbardziej zaraża kolegów. Prosimy o zgłaszanie nam wszystkich przypadków zachorowań dzieci na choroby zakaźne. Jeżeli dziecko źle się poczuje natychmiast Was o tym powiadomimy, dlatego prosimy, aby numery Waszych telefonów, którymi dysponujemy były stale aktualne. W przedszkolu nie dokonuje się jakichkolwiek zabiegów lekarskich ani podawania leków.

Okres przebywania dziecka w społeczności skupionej w obrębie jednego budynku sprzyja występowaniu chorób zakaźnych – chorób wieku dziecięcego. Posyłając dziecko do przedszkola, niezależnie od wieku, rodzice muszą liczyć się z częstszymi problemami zdrowotnymi, poprzez które nabywa pamięć immunologiczną pozwalającą później radzić sobie z wieloma infekcjami. Można powiedzieć, że dziecko przechodząc kolejne choroby samo szczepi się na wiele chorób, przeciwko którym nie wyprodukowano szczepionek. Dziecko posłane później do przedszkola lub dopiero do szkoły i tak będzie z początku częściej zapadać na infekcje, aby w naturalny sposób wytworzyć własną odporność.

Odpoczynek
W placówce dzieci należące do Klubu Malucha oraz
3- i 4-letnie korzystają z drzemki poobiedniej. Dzieci odpoczywają z ulubioną maskotką, słuchając muzyki relaksacyjnej, kołysanek lub bajek. Dzieci starsze
5-letnie również mają tzw. chwile wyciszenia: oglądają książeczki, słuchają bajek, muzyki relaksacyjnej lub zajmują się cichą, spokojną zabawą.

Odzież dziecka
Odzież dziecka powinna pozwalać na swobodę podczas zabaw i zajęć. Ubieramy dziecko praktycznie i wygodnie. Odzież nie może krępować ruchów dziecka, a jej zakładanie i zapinanie nie powinno być dla dziecka zbyt trudne. Najlepiej, jeśli spódniczka lub spodnie są na gumce. Rękawy swetra lub bluzki muszą być łatwe do podciągania, a pod sweter dobrze jest założyć bluzkę z krótkim rękawem. Buty i kapcie najlepsze są bez wiązania lub zapinane na rzepy. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci młodszych, które chcą być samodzielne a jednocześnie ich umiejętność samoobsługi nie jest jeszcze doskonała. Szczególnie jest to ważne podczas wychodzenia z dziećmi na spacery. Należy się liczyć z faktem, iż podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym lub na innych zajęciach ubranie może się „odrobinę pobrudzić” np. podczas zajęć plastycznych. Prosimy o odzież na zmianę, najlepiej cały komplet ubrania, a także dodatkową bieliznę (szczególnie dla dzieci najmłodszych), którą można pozostawić na półce w szatni. Zwracamy się z prośbą o dostosowanie ubioru dzieci do panującej aury, tak, abyśmy mogli jak najwięcej czasu spędzać na powietrzu. Dzieci uczą się samodzielnego ubierania się i oczywiście otrzymują pomoc, jeśli takiej potrzebują. Wzmacnia to ich samodzielność i poczucie własnej wartości.

Urodziny
We wszystkich grupach przedszkolnych uroczyście obchodzimy urodziny naszych wychowanków. Jest to szczególny dzień w życiu każdego. W tym dniu przedszkolak – solenizant jest najważniejszą osobą w swojej grupie. Pozostałe przedszkolaki wykonują dla niego laurki, śpiewają piosenki i składają życzenia według własnych pomysłów. Do obchodów mogą włączyć się rodzice i ufundować dla wszystkich dzieci cukierki, lizaki lub inne słodycze.

Zabawki
W naszym przedszkolu piątek jest dniem, w którym dzieci mogą przynieść swoje zabawki. Bawimy się, wspólnie wymieniamy zabawkami, pomysłami i mamy specjalną okazję do większej integracji ze swoją grupą, uczymy się poszanowania cudzej własności. Należy jednak pamiętać, iż przyniesiona zabawka z domu może ulec zniszczeniu lub zaginięciu. Zasady przynoszenia zabawek do przedszkola rozważamy na pierwszym spotkaniu z rodzicami. Wspólnie decydujemy i określamy warunki przynoszenia zabawek.

Wyprawka przedszkolaka
Co będzie nieodzowne:
Ubranka:
• obuwie do przedszkola – kapcie najlepiej na rzepy lub zatrzaski, wygodne dla dziecka,
• komplet ubranek do przebrania, np. dres, koszulka, majteczki, rajstopy lub skarpetki. Ubrania powinny być wygodne i niekrępujące ruchów dziecka,
• w gorące słoneczne dni koniecznie nakrycie na głowę

Do leżakowania:
• piżamka,

Wszystkie rzeczy dziecka zwłaszcza ubranka powinny być trwale podpisane.

Artykuły higieniczne:
• ręcznik,
• szczoteczka, pasta do zębów i kubeczek,
• dziewczynki mogą mieć w swojej szafce grzebień lub szczotkę do włosów,
• chusteczki higieniczne